Araba Logo

Hasar Sorgula

Hasar Sorgula
Sonuç Nasıl Görünür?
finde car

Hasar Sorgulama Nedir?

Araç hasar kaydı sorgulama servisidir. Bir aracın geçmişte kazası olup olmadığını, varsa kazanın tarihini, nedenini ve hasar tutarını öğrenebilirsiniz.

how works

Hasar Kaydını Neden Sorgulamalıyım?

2. el bir aracı satın almadan önce, araç hasar sorgulama ile aracın geçmiş kazalarını öğrenebilir ve satın alma kararınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Araç hasar kaydı sorgulama servisidir. Tramer sorgu ve tramer sorgulama isimleriyle de bilinmektedir. Bir aracın plaka veya şasi no bilgisi ile geçmiş kazalarını, kaza tarihi, nedeni ve hasar tutarını öğrenmenizi sağlamaktadır. Almayı düşündüğünüz 2. el aracın, ağır hasar kaydı veya pert kaydının olup olmadığını, geçmişte hasarı olup olmadığını, varsa nedenini ve tutarını öğrenerek satın alma kararınızı kolaylaştırabilirsiniz. Eğer aracınızı satmayı düşünüyorsanız, aracınızın mevcut hasar bilgilerini, aracınızı satın almayı düşünen kişilere sunarak da araçla ilgili güvenlerini arttırabilirsiniz.

Hasar Sorgulama servisi, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından sunulmaktadır. Hasar bilgileri ve geçmiş hasar kayıtları ile ilgili Araba.com’un herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Tramer, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi Kurumu'nun kısaltmasıdır. Tramer, ülkenin tüm sigorta verilerinin toplandığı bir veri ambarıdır. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bünyesinde yer alan Tramer sisteminde tüm araçlarla ilgili birçok bilgi yer alır.

Tramer sorgulama ile aracın kaza yapıp yapmadığını,aracın geçmiş hasar kaydını, araç hasar durumunu ve daha birçok detayı hızlıca öğrenebilirsiniz. Özellikle ikinci el araç alımında araç hasar kaydı sorgulama mutlaka yapılmalıdır. Tramer sorgulama ile aracın plakası değişmiş olsa bile şasi no ile araç hasar kaydını, kazası olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Hasar kayıtları, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) aracılığıyla sunulmakta olup 2003 yılı itibariyle sigorta şirketlerinin yaptığı trafik sigortası ve kasko hasar ödemeleri ile sınırlandırılmıştır. 2003 yılından eski tramer kayıtları (araç hasar kayıtları) bu sorgularda yer almamaktadır.

Hasar kaydı sorgulama sonuçlarında bir hata olduğunu düşünüyorsanız sigorta şirketinizle iletişime geçip hatayı düzeltmelerini talep edebilirsiniz.

Çekme Belgeli: Çekme Belgesi ile trafikten çekilen anlamına gelir.

Hurda Belgeli: Hurda Belgesi ile perte/hurdaya ayrılan araçları ifade eder.

KTT: Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağının kısaca yazılmış halidir. Aracın bir kazaya karıştığını ve bu kaza ile ilgili olarak sürücüler arasında tutanak düzenlendiğini ifade etmektedir.

Araç hasar sorgula veya hasar sorgula işlemini yaptığınızda, bu hasar nedenleri ile karşılaşırsanız, ne anlam ifade ettiklerini buradan okuyup öğrenebilirsiniz.

Hasar tutar bilgileri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) ile paylaşılmayan hasar kaydı sorgulama sonuçları ile Trafik hasarları hakkında hasar tutarı bilgisi sunulamamaktadır.

Geçmiş hasar kayıtları, tramer sorgu sonuçları ile ilgili detaylı bilgileri sigorta şirketinizden edinebilirsiniz.

Yeni eklenen ilanlar

Loading
Yükleniyor..