Araba.com Logo
carvak-servis

Kasko Değeri Hesaplama

Aracınızın güncel kasko değerini öğrenmek için lütfen marka-model ve yıl bilgilerini giriniz.
TSB kasko değer listesi baz alınarak hesaplanır. 15 yaş üstü araçların kasko değerleri TSB tarafından belirlenmediği için hesaplama yapılamamaktadır.
Kasko Değeri Sorgulama

Kasko Değeri Nedir?

En basit haliyle kasko değeri aracın piyasa değeri demektir. Bu değer her ay Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından belirlenir ve "TSB kasko değer listesi" ismiyle yayınlanır. Kasko değer listesindeki fiyatlar ise hem araca kasko sigortası yapılırken hem de MTV fiyatları belirlenirken referans alınır. Peki, kasko değeri hesaplama nasıl yapılır ve fiyatlar neye göre belirlenir?

Kasko Değeri ve Rayiç Bedel Aynı Mıdır?

Rayiç bedel, 1 Nisan 2013 yılında uygulamaya geçen kasko sistemi ile hayatımıza giren bir kavramdır. Kısaca TSB kasko değer listesine ek olarak araçların 2. el alım-satım firmalarındaki, ilan sitelerindeki, galerilerdeki vb. fiyatları da göz önüne alınarak çıkarılan fiyata ‘rayiç bedel’ denmektedir.

Rayiç bedel, poliçe düzenlenirken temel alınmakla birlikte hasar durumunda da önemlidir. Aracın hasar alması durumunda kasko firması ödeme yaparken rayiç bedeli (yani aracın o anki durumu ve piyasası üzerinden değerini) esas alır; alındığı dönem ya da poliçe dönemini değil.

Kasko Değeri Hesaplaması Nasıl Yapılır?

TSB kasko değer listesi belirlenirken;

 • Marka-model
 • Üretim yılı
 • Motor hacmi dikkate alınır.

Ancak, TSB kasko değer listesinde bulunan fiyatlar yalnızca kasko firmalarının size teklif sunarken referans alması için belirlenmektedir, kesin fiyat değildir. Kasko firmalarının son teklifleri aşağıdaki etkenler de hesaba katıldıktan sonra yapılır.

Kasko firmaları kasko değerini hesaplarken referans olarak:

 • TSB kasko değer listesini
 • Sıfır araçlar için: İthalat/ihracatçı firmaların fiyat listeleri, sıfır araç satışı yapan galeriler ve web sitelerinin kataloglarını
 • İkinci el araçlar için: 2. el araç alım satımı yapan firmaların fiyatları, ilan siteleri ve bayi fiyatlarını alır.

Referans fiyat üzerine eklenen değişkenler ise:

 • Aracın hasar geçmişi / durumu
 • Değişeni
 • Kilometresi
 • Kasko firmasının standartlarıdır.

Kasko Değer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer siz de “Kasko değeri sorgulaması nasıl yapılır?” diyorsanız cevap oldukça basit. Sadece aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli:

 1. Aracın marka, model ve model yılı bilgilerini seçiniz.
 2. “Sorgula” tuşuna basınız.

Bu adımlar sonrasında aracın kasko değeri otomatik olarak hesaplanacaktır; hesaplamalarda TSB kasko değer listesi baz alınmaktadır. Ancak, 15 yaş üstü araçlar marka model kodu bulunmadığı için TSB kasko değeri listesinde yer almazlar; bu nedenle, kasko değeri sorgulamasını yalnızca 15 yaş ve altı araçlar için (2008 model yılı ve üstü) yapabilirsiniz.

15 Yaş Üstü Araç Kasko Değer Listesi Neden Yok?

TSB kasko değer listesinde 15 yaş üstü kasko değerleri yer almamaktadır. Bunun temel nedeni ise 15 yaş üstü araçlarda, baz fiyat belirlenemeyecek kadar fazla değişkenin söz konusu olmasıdır. Örneğin, aracın arıza yapma ihtimali, bakım masrafları vb. hesaplamasını genel olarak yapmak mümkün değildir; araç bazında hesaplama yapılmalıdır.

15 yaş üstü araç kasko değer listesinin yayınlanmıyor oluşu hem araç özelinde hesaplama yapılmasını gerektirir hem de fiyat konusu araç sahibi ve kasko firması arasındaki anlaşmaya göre belirlenir. 15 yaş üstü araçlara kasko yapan şirketlerin sayısı nispeten az olsa da aracınız 15 yaş üstündeyse, mutlaka farklı kasko firmalarından fiyat teklifi almanızı ve karşılaştırmanızı tavsiye ederiz. Referans fiyat olmadığı için alacağınız teklifler arasında ciddi farklar olabilir.